До збірки увійшла інформація про 11 сорочок із колекції Етнолабораторії «Баба Єлька» зібраних під час 8 років експедицій в села Кіровоградщини, зі схемами вишивки.

Книжка “Сорочки Кропивниччини”. Фото етнопроєкту “Баба Єлька”
Про це “Без купюр” розповіла завідувачка Етнолаболаторії Світлана Листюк.
“Перша спроба «опрацювати» таким чином сорочки Кропивниччини була два роки тому. Тоді ми познайомилися з графічною дизайнеркою Дар’єю Галько, яка вимушено переїхала до Кропивницького після вторгнення. Дівчина натрапила на нашу Етнолабораторію, почала навідуватися все частіше, черпаючи тут натхнення. Їй дуже сподобалася сорочка, знайдена у Кропивницькому на смітнику, і Даша створила на її основі дитячу розмальовку. А потім ми якось розговорилися і вона сказала, що зацікавилася вишивкою і може допомогти нам зі схемами. Тоді для відтворення обрали жіночу сорочку з села Цвітне Олександрівської громади, яку пошила і вишила Олена Свороба (1880 р.н.), а зберігала і передала «Бабі Єльці» її внучка Раїса Косенко (1947 р.н.). Презентували альбом зі схемою в Етнолабораторії й він дуже швидко «зайшов» аудиторії, тож додрукували другий тираж. А потім вирішили діяти масштабніше і підготувати альбом з набором схем різних сорочок”, – розповіла Світлана Листюк.

Схема вишивки автентичної сорочки з колекції Етнолаболаторії “Баба Єлька”. Фото “Баби Єльки”
До альбому увійшли схеми:
– чоловічих сорочок із Голованівська, Любомирки (зберігалася в родині Миколи Ясененка, належала прадіду), Розумівки (манишку вишивала Мотрона Яценко своєму чоловіку Павлу, який не повернувся з війни), Кропивницького (манишка з фотографії, зробленої в Єлисаветграді у фотоательє “Центральна фотографія” Л.М. Штейна по вул. Дворцовій між 1887 і 1912 роками);
– жіночої сорочки з Розсохуватки (вишивала Олена Рибалкіна 1915 р.н., та сама баба Єлька), з Вищих Верещак (вишивала Тодоська Юхно 1913 р.н.), Кримок (вишивала Марія Кондратенко 1930 р.н.), Гайворона (точне походження не встановлене), Любомирки (з фотографії з родинного архіву Валентини Видутої;
– дівочої сорочки з Олександрівки (вишивала Галина Малиш 1938 р.н.), Деріївки (вишивала Агафія Барліт 1898 р.н.).
Схеми розробила графічна дизайнерка з Києва Дар’я Галько. Консультанткою стала майстриня з «Вільна птаха горобчик» Ганна Баранова, верстка – Наталі Андріянової, редагування – Олена Цюцюра, авторка ідеї та текстів – Світлана Листюк.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: