У міській раді Кропивницького розглядають підвищення вартості проїзду у маршрутках та комунальних автобусах і тролейбусах. Про це Суспільному розповів начальник управління транспорту Віктор Житник. За словами заступника обласної асоціації перевізників Дмитра Вінницького, за розрахунками 2019-го року вартість проїзду була 14 гривень. Два роки тому у грудні міська рада затвердила тариф у маршрутках в розмірі 10 гривень.
16 років працює водієм маршрутки Олександр Кононенко. З його слів, тариф 10 гривень не покриває всіх витрат на утримання машини.
“До війни, рік тому, купували шини по 1300-1400 гривень, нині їх ціна – дві з половиною тисячі. Це мова про одне колесо, тут шість їх. А вистачає цієї гуми на пів року. Ця машина “з’їдає” багато грошей на обслуговування, такі ціни, що вже до “іномарки” доходить”.
Водій говорить, працює щодня і заробляє щомісяця до 9 тисяч гривень:
“Заробляють гроші бізнесмени, які продають шини, а ми все терпимо, терпимо, чекаємо кращих часів”.
Заступник голови обласної асоціації перевізників Дмитро Вінницький розповідає, у Кропивницькому 37 маршрутів обслуговують сім приватних підприємств-перевізників. На підприємствах не вистачає водіїв, яких мобілізували у Збройні сили України. Набрати нових складно через неконкурентну заробітну плату. Ініціювали підвищення вартості проїзду.
“За рахунок того, що видатки на обслуговування і утримання транспортних засобів збільшилися, ми не в змозі забезпечити гідну зарплату для водіїв. Наведу приклад нашого підприємства, до війни у штаті було майже 120 працівників, нині – 67 людей”.
За інформацією Дмитра Вінницького, востаннє розрахунки вартості перевезень у Кропивницькому робили два роки тому:
“На той момент собівартість була в межах 14 гривень за одну поїздку.
Нині вартість проїзду у кропивницьких маршрутках 10 гривень, в автобусах – сім, в тролейбусах – шість. Востаннє тариф підвищували у 2021 році. До того проїзд у маршрутках коштував сім гривень, в автобусах – шість, у тролейбусах – п’ять.
Кропивничанка Анна Стьопіна вважає прийнятним підвищення вартості проїзду у маршрутках на дві гривні:
“Нині хліб коштує 30 гривень, тому заплатити 12 гривень за проїзд, не так вже й багато. Кого не влаштовує їхати за таку ціну, можна скористатися тролейбусом”.
Кропивничанка Наталя говорить, розуміє, що все дорожчає, проте, вважає, зарплати і пенсії мають бути більшими:
“Пальне дороге, зарплати у водіїв малі. Якщо підвищать зарплати і пенсії, то люди будуть платити. А якщо ні, то будуть пішки ходити”.
Начальник управління транспорту Віктор Житник каже, питання підвищення вартості проїзду у маршрутках обговорюють з літа минулого року.
“Тоді стрімко подорожчали і запчастини, і дизельне пальне, були гойдалки з цінами на ринку скрапленого газу та природного метану, який деякі перевізники використовують у якості пального для двигунів. Будемо дивитися розрахунки та обговорювати про перспективу підвищення”.
Говорить, комунальне підприємство “Електротранс” працює у збиток. Тому в автобусах та тролейбусах теж мають намір підвищити тариф. Яким він буде, поки не вирішили.
Для визначення вартості проїзду застосовують методику розрахунку, яка базується на рівні середньої зарплати в області, пояснює доктор технічних наук Сергій Зелінський.
“Літом минулого року по всій країні перевізники підвищили тарифи, тому що різко зросли ціни на пальне. Дискусія на цю тему була у 2021 році при ціні 14 гривень. В принципі, тариф, який є на сьогодні, відповідно до тих розрахунків, він більш-менш відповідає дійсності. Але водночас торік та цього року деякі міста перерахували одразу отакий тариф до 12-13 гривень, це підвищення на 20%”.
За словами Віктора Житника, після отримання розрахунків вартості проїзду від перевізників нові тарифи на проїзд у міському та комунальному транспорті розглядатимуть на засіданнях виконкому. Далі – громадські обговорення. Це триватиме до трьох місяців.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: