Вчора, 17 червня, в Кропивницькому відкрили перший в області та 25-ий в Україні Рекрутинговий центр Української армії. Як пояснив в ексклюзивному інтерв’ю “Без купюр” уповноважений з рекрутингу Міноборони Олексій Бежевець, принципова різниця цього центру від ТЦК та рекрутингових центрів різних підрозділів у тому, що тут працюють виключно цивільні для цивільних, які хочуть потрапити до війська. Про його концепцію говорить гасло “Обираєш ти, а не замість тебе”. Йдеться про можливість самому обрати військову частину та посаду, не чекаючи повістки від ТЦК або й навіть після її отримання, а також обирати між контрактом і мобілізацією. Про ці та інші переваги рекрутингових центрів Міністерства оборони, потенціал й підвищений інтерес українських жінок до військової служби, окремі умови для молоді віком від 18 до 25 років, психологів та медиків – читайте далі.
“Обираєш ти, а не замість тебе”
– Які головні відмінності рекрутингових центрів від ТЦК крім назви і спілкування з привітними жінками замість військових?
– Це передусім цивільний формат – цивільні люди цивільним людям в цивільному приміщенні надають інформацію, консультації і допомагають. Тобто все по-іншому, ніж у територіальних центрах комплектування.
– На банері в новому центрі вказано гасло “Обираєш ти, а не замість тебе!”… Розкажіть, будь ласка, як воно реалізовується на практиці.
– Люди, які приходять до центру, можуть самі обирати частину і вакансію, залежно від свого досвіду, військової спеціальності чи рекомендацій знайомих.
– А чи є вже за час реалізації проєкту з відкриття рекрутингових центрів лідери серед підрозділів, до яких за рекомендаціями чи з інших причин найчастіше хочуть потрапити українці?
– Хороше запитання насправді. Ми робили схожий аналіз, але він стосувався комунікації з підрозділами. Які з них максимально відкрито, толерантно і проактивно ставляться до рекрутингу. Тому що це сотні підрозділів і рекрутингові центри передбачають взаємодію з обох боків. Коли не тільки ти обираєш, а й тебе обирають. Тобто ти маєш сподобатися. З іншого боку людина має розуміти чітко, що вона хоче, які вимоги, що дійсно треба і чи зможе в умовах обмеженого часу і крайньої потреби в людському ресурсі зайняти вакантну посаду і ефективно себе проявити. Тобто багато залежить від рекрутерів, уповноважених від військових частин. Звісно є лідери, які справді молодці – приходять і все пояснюють, з ними класно спілкуватися. Вони завжди відкриті. До них легше влаштовуються, простіше і швидше. Є середнячки, але є і ті, з якими важко. Тому ми робимо так, включаючи всі можливі свої зв’язки і способи, щоб усі частини підтягувалися до високого рівня комунікації, і ця взаємодія була ефективною. Я це позиціоную як сервіс для людини.
– Та все ж, можете назвати один-два підрозділи, з якими легко працювати і до яких хочуть потрапити люди? Я думаю, що останніх цікавить в першу чергу не комунікація, а відгуки їхніх знайомих. Чи робите ви такі вибірку й аналіз, чому саме до цих підрозділів хочуть потрапити?
– Хороша ідея. Треба буде цим зайнятися. Насправді в нас у пріоритеті людина і те, що вона хоче. В нас є градація, хто ефективніший, але зараз я не поспішав би називати.
– Добре, тоді розкажіть, про шлях від рекрутингового центру і до бойового підрозділу по часу і по етапах?
Людина визначається, чи це буде служба за контрактом, чи мобілізація
– По часу людина може підібрати собі вакансію за один візит чи навіть за один дзвінок. Але може цей процес тривати і місяць, бо це дуже індивідуальна штука, яка залежить і від відвідувача, і від військової частини, і від вакансії. Після того, як вони одне одного знайшли, відбувається оформлення документів – рекомендаційного листа або письмової згоди, що цю людину чекають в частині на цю посаду. Далі визначаються, чи це буде служба за контрактом, чи по мобілізації. Можна так і так. Але ми всіх спонукаємо йти на контракт, бо це найбільш прогнозована й стабільна система рекрутингу. Тому що з мобілізацією поки не все так просто, там ще є що вдосконалювати. По мобілізації нам буде значно складніше допомогти й проконтролювати, це вже давним-давно всі визнали. З навчального центру ти, врешті-решт, можеш поїхати зовсім не туди, куди хотів.
Якщо ж ми говоримо про контракт, то тому ТЦК, куди людина зрештою прийде оформлятися, вона каже “Я доброволець, йду по рекрутингу на контракт”. Вона може звернутися в будь-який ТЦК, не обов’язково туди, де стоїть на обліку. Якщо виникають якісь непорозуміння, людина телефонує нам, і ми врегульовуємо ситуацію. Наразі до всіх ТЦК вже доведено, що вони повинні максимально сприяти рекрутингу. При мобілізації з оформленням документів можна впоратися за день, там стандартна процедура. Оформлення на контракт може тривати кілька тижнів. Бо там чимала кількість документів, копій – починаючи зі свідоцтва про народження і закінчуючи дипломами, автобіографією, даними родичів. Медичний огляд, ВЛК, згідно з нормативами може тривати до чотирьох діб. Десь його дотримуються, десь ні. Після того, як особова справа сформована, проходить психологічний відбір. Офіцери тебе опитують, щоб скласти психологічний портрет, до чого ти схильний, які в тебе є навички, професія, що ти в житті робив. Це все разом із медичним оглядом дає підстави вважати, що ти дійсно підходиш на цю посаду. Гіпотетично і за медичними показаннями може так бути, що на цю посаду ти не підходиш, тоді тобі пропонують йти по мобілізації, бо там менші вимоги, або пропонують іншу посаду в тут ж частину.
Після цього людина їде до навчального центру. Якщо вона не служила або має перерву в службі більше 10 років, то повинна обов’язково їхати в навчальний центр, де проходить базову військову підготовку. Тобто тебе місяць вчать стріляти, пересуватися, захищатися. Не важливо, чи ти йдеш на кухаря, діловода чи кулеметника. Потім ще місяць, якщо посада передбачає якісь спеціальні навички, ти ще йдеш на фахову підготовку. Наприклад, водій танка ще місяць вчитиметься водити танк. Тільки після цього можна потрапити у військову частину. Тобто загалом до тижня триває оформлення рекомендаційного листа, від кількох днів до кількох тижнів оформлення в ТЦК, місяць – базова загальна військова підготовка, ще до місяця може бути фахова підготовка.
– В контракті прописується термін служби чи в період воєнного стану конкретні терміни не вказують?
– Контракти є двох видів – строковий і безстроковий. Строковий, залежно від того, яка посада і рід військ, укладається на 3, 5, 7 і 10 років. Наприклад, якщо мова йде про льотчика, то в нього вкладається величезний ресурс, тому там 10 років буде. Зазвичай, якщо мова про рядові сержанські посади, – це 3-5 років. Або зараз найпопулярніший варіант – до демобілізації, тобто не на певний строк, а до оголошення загальної демобілізації.
Додам також, що навіть якщо людина отримала повістку, в неї є можливість звернутися до рекрутингового центру і не просто обрати собі частину і посаду, а вже йти в ТЦК із рекомендаційним листом.
– Торік у Кропивницькому відкривали рекрутинговий центр “Гвардії наступу”. Рекрутинговий центр, який ви відкрили сьогодні, – це інший чи розширення попереднього?
– Кожен підрозділ може самостійно організовувати рекрутингову групу, щоб залучати людей. Це не про нас. У нас тут немає військової компоненти взагалі, у нас працюють тільки цивільні люди, які допомагають іншим цивільним людям потрапити до своєї військової частини. І в цьому є велика різниця насправді. Це не продовження будь-яких інших проєктів. Це зовсім інше.
Якщо десь виникають непорозуміння з ТЦК, ми допомагаємо їх врегульовувати
– Як довго триває кампанія, коли стартувала і про які висновки вже можна говорити?
– 12 лютого нинішнього року у Львові відкрився перший рекрутинговий центр, пілотний. До кінця березня він був єдиним. Бо ми налагоджували всі процеси, побачили, що все це працює. Пересвідчилися, що концепцію обрали правильно. Після цього з квітня практично почали активно розвивати мережу. Тобто фактично за три місяці ми вже відкрили 25-ий центр. У нас зараз 7784 контакти. Тобто стільки людей звернулися до рекрутингових центрів. Із них 1101 – жінка. На різних етапах рекрутингу у нас перебуває 2382 особи. З них 357 жінок. І трохи більше двохсот осіб уже у формі. Тобто уже служать. Врахуйте те, що на початок квітня у нас було лише чотири центри. Це дуже важливо. Тобто решта тільки набувають спроможності. Тобто є показник, він хороший і росте. До тисячі людей зараз звертаються щотижня. На це вплинуло те, що інформація розійшлася, також зміни в законодавстві, в якому передбачені рекрутингові центри в ЦНАПах, рекрутери. Тобто порядок усім розжований – частинам, ТЦК. Усі вже про нього знають. Якщо десь виникають непорозуміння з ТЦК, ми допомагаємо їх врегульовувати. Наше завдання – бути в кожному регіоні, щоб у кожного була можливість звертатися до нас.
Жінки так само подають заяви і на бойові посади
– Які основні меседжі про цей проєкт ви б хотіли донести до суспільства?
– Перший, звернення до центру ще ні до чого не зобов’язує. Бо наше завдання допомогти зрозуміти, де що і як є, і які є можливості та потім допомогти ці можливості реалізувати. Саме для того там сидять люди, проходять тренінги, навчання – щоб допомагти знайти відповіді на запитання, зв’язуватися з частинами.
Наша статистика показує, можливо, дещо несподівано, великий інтерес у жінок до військової служби. Серед тих, хто на сьогодні перебуває в процесі оформлення. Серед них набагато більший відсоток жінок, ніж відсоток жінок у війську зараз в цілому. Тобто ми маємо великий потенціал. Тому що тут відіграють роль матеріальне забезпечення, яке не завжди можна отримати в цивільних професіях, соціальний статус, можливість реалізувати себе і як фахівця, і як особистість.
І це не означає, що ти по передньому краю там бігаєш між кулями і під градами. Це не так. Бо на одного того, хто воює, ще близько шість-сім тих, хто забезпечує, щоб він там воював. Відповідно це медики, штабні працівники, спеціалісти з логістики і таке інше. Але жінки так само подають заяви і на бойові посади, і не мало. Тут уже від командира все залежить, якщо він бачить цю жінку на цій посаді, то він її бере. Наше завдання переконувати не тільки суспільство, а й військових, що покликання жінки не лише дім, діти, чоловік і господарство. Жінки також можуть бути воїнами. Вони можуть бути ефективними у війську не менше, ніж чоловіки.
Молоді люди, психологи, медики служать рік, а потім знімають форму і якийсь час їх не мобілізують
Окрема категорія – це молодь віком 18-25 років. Під мобілізацію вона не потрапляє, але може підписати контракт на рік. Законом це вже передбачено, зараз дописуються підзаконні акти. Молоді люди, психологи, медики служать рік, а потім знімають форму і якийсь час їх не мобілізують. Який час, це зараз визначають.
Війську потрібні медики. Будь-хто з медичною освітою, навіть базовою, хто шукає медичні посади. Якщо людина – лікар із вищою медичною освітою, в навчання якої вже вкладено великі ресурси, то протягом місяця-півтора її вчать онлайн чи офлайн і вона стає офіцером. Тобто вона і далі лікує людей, але працює з пораненими військовими вже як військовий лікар.
Те ж саме стосується психологів. Зараз в них велика потреба. Система психологічної підтримки реорганізується. Відповідно і для них передбачений однорічний контракт. Тобто, якщо є психологічна освіта, то є окрема програма, щоб ти заходив на посаду в частину як психолог.
Ще одна категорія – засуджені. Наразі мобілізовано вже кілька тисяч людей з місць відбування покарання, які отримали можливість реалізувати себе як громадяни і захищати Батьківщину.
Це власне все з головного, що я хотів розповісти жителям Кіровоградщини.
Рекрутинговий центр Міністерства оборони України в Кропивницькому працює за адресою: вулиця Архітектора Паученка, 41/26 у приміщенні ЦНАПу, щодня з 8:00 до 17:00, у п’ятницю – з 8:00 до 16:00.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: