Вона не перша жінка, яка очолила податкову службу Кіровоградщини, але перша з керівників, яка почала запроваджувати в її роботі відкритість. Це, зокрема, відчули журналісти, які раніше витрачали на пошуки контактів пресслужби й очікування інформації більше часу, ніж на кілька засідань сесії міськради. Сьогодні ж потрібні дані можна отримати швидко і без відчуття подолання дистанції з перешкодами. Нинішня очільниця Головного управління ДПС в області Юлія Мороз запевняє, що відкрита не лише для медіа, а й для бізнесу. Які ще завдання крім розбюрократизації податкового органу ставить перед собою? Як оцінює економічну ситуацію на Кіровоградщині? Наскільки прозоро працює система блокування податкових накладних? Ці та інші запитання “Без купюр” поставив Юлії Мороз у першу річницю в статусі в.о. начальника ГУ ДПС Кіровоградщини. Але оскільки Юлія Анатоліївна не місцева і для багатьох залишається такою ж загадковою, як і служба, яку вона очолює в області, то ми почали зі знайомства і лайтових запитань.
Зміст
- Рік роботи і пів року спротиву й дорікань за публічність
- Кропивницький і його особливості
- В області гроші є і багато
- Платників чекає багато змін
- Більше припиняють діяльність і більше починають
- Де найбільша тінь
- Найпоширені причини блокування податкових накладних
- Як і кому поскаржитися
- Великого бізнесу на кіровоградщині немає
РІК РОБОТИ І ПІВ РОКУ СПРОТИВУ Й ДОРІКАНЬ ЗА ПУБЛІЧНІСТЬ
– Які три асоціації і чому у вас викликає рік роботи на посаді в.о. начальника Головного управління ДПС в Кіровоградській області?
– Оскільки я приїхала з Києва, не місцева, то рік роботи на Кіровоградщині у мене, перш за все, асоціюється з упевненими кроками. Якби не війна, я б не наважилася покинути сім’ю, яка залишилася в столиці, і “поїхати” по кар’єрних сходинках до Кропивницького. В той момент для нас перестали існувати кордони, бо Україна одна. Не важливо, це Схід чи Захід, Київ чи Кропивницький. Крім того, це ще рік рішучих дій. Коли тебе більшість не підтримує, але ти робиш те, що маєш. Потім всі розуміють, що ти на вірному шляху. Відверто приємно було чути від тих людей, які в це не вірили, що добре мати такого керівника, який не боїться брати на себе відповідальність.
Без рішучих дій нічого не вдалося б, бо тут найменша зміна натикається на шалений спротив. Адже люди багато років працюють в системі і звикли все робити за шаблоном. Спочатку вийти за його межі їм було дуже непросто, але через рік можу сказати, що відсотків 10% працівників уже точно в моїй команді. Це дуже гарний показник. І нам вдасться залучити більше.
Третя асоціація – це знайомство з новими людьми. Частина з них ітимуть зі мною пліч-о-пліч, бо ми дуже схожі з ними за поглядами і ментально. Я рада, що вони з’явилися в моєму оточенні та ще й у такі непрості часи.
– А що саме викликало спротив колективу?
– Він тривав пів року. І за цей час чи не найчастіше я чула запитання “Для чого мені публічність?”. Тоді як для мене це норма, бо я вела публічну діяльність і в Києві на державній службі, і в бізнесі, і я знаю, що таке маркетинг, і як важливо доносити потрібні меседжі.
– Я розумію, коли протидію викликають нові правила гри, які вимагають від людей певних зусиль. А в чому проблема з вашою публічністю?
– Справа в тому, що служба всі ці роки була закритою, забюрократизованою. Ви це, напевне, також знаєте, якщо зверталися до пресслужби. Отримати коментар протягом години було нереально. Тоді як зараз ми все коментуємо дуже швидко, протягом години-двох. Людям завжди складно перелаштовуватися. І в цьому питанні теж.
КРОПИВНИЦЬКИЙ І ЙОГО ОСОБЛИВОСТІ
– До призначення на Кіровоградщину ви працювали на різних керівник посадах у столиці. Наскільки велика різниця між роботою там і в невеликому регіоні, які ви для себе тут зауважили особливості чи відмінності?
– Я б не сказала, що Кіровоградщина невелика – все таки триста кілометрів із кінця в кінець. Зате плюсом Кропивницького як маленького міста є його компактність і зручна логістика. Тому я, як правило, ходжу пішки. З квартири вийшов і в будь-які органи дійшов. Також тут, мабуть, менше політики, ніж в Києві. При цьому тут є своя організаційна структура. Держава в державі зі своїми правилами. Але якщо в Києві я могла вирішити всі питання по телефону, то тут так не можна. Тут потрібно докласти зусиль та особисто прийти, щоб зрушити питання з мертвої точки. Мені відразу заявили, що я не місцева і не своя. Хоча на такі посади не можна призначати людей зсередини. Бо кумівство і братівство будуть шалені. Це ж саме стосується витоку інформації. Коли мені потрібно, щоб ніхто нічого не знав, то це не можливо – все одно всі все знають. Кумівство і зв’язки все ускладнюють.
– Ну, через рік ви уже відчули, прийняли вас тут чи ні?
– Мені достатньо було пів року. Протягом першого місяця роботи я сама всім телефонувала через секретарів і заходила знайомилася, не чекала, коли мене покличуть. Давала свої контакти і демонструвала відкритість. Звичайно, деякий час до мене придивлялися, але зараз з упевненістю можна сказати, що Кіровоградщина мене прийняла.
В ОБЛАСТІ ГРОШІ Є І БАГАТО
– На які економічні тенденції в нашій області ви в першу чергу звернули увагу і як вони, на вашу думку, характеризують загальний стан економіки Кіровоградщини?
– 1 серпня виповнився рік, як я почала виконувати обов’язки керівника. Пам’ятаю добре, як я сюди їхала. Це був липень. Квітнули соняхи. Я їхала і дивилася, чим тут засівають поля. Ага, сонях, кукурудза, ріпак. Технічні культури. Найдорожчі в реалізації. Тож було очевидно, що це аграрний регіон, що є переробна промисловість. Сказати, що в області немає грошей не можна. В області є гроші і багато. Я бачу цифри, я спілкуюся з бізнесом. Я роблю висновки виключно з економічних показників у базах даних і по обсягах виробництва платників податків. Питання в тому, що собівартість продукції зростає, а сільськогосподарську продукцію потрібно ще виростити й реалізувати. Дуже гострими є питання фермерів-одноосібників, купівлі продукції в них за готівку. Багато продукції через це реалізовується без обліку й оподаткування.
– В цьому контексті ви вважаєте плюсом чи мінусом ліквідацію податкової міліції?
– Для нас із чоловіком це дуже болюча сімейна тема, бо він 20 років пропрацював у податковій міліції. А в цілому мова йде про 4 тисячі людей, які за два місяці опинилися без роботи і стали нікому не потрібними. Але в суспільстві вираз “податкова міліція” набув досить негативного наративу через фіскальний тиск. І треба визнати, що він дійсно був. Тому на сьогодні тих повноважень, які ми маємо, нам достатньо. Нам головне, щоб повноцінно запрацювало БЕБ (Бюро економічної безпеки, – ред.).
– Ну, в нас негативні наративи можуть з’явитися через деякий час навіть щодо нових економічних органів. Згадаймо, той самий Депарамент захисту економіки Національної поліції України, коли МВС на чолі з Арсеном Аваковим змушене було визнати, що він займався тиском на бізнес, і ліквідувати його.
– Я бачила процес створення БЕБ зсередини. Це аналітичний підрозділ, де люди працюють з базами даних на превенцію. Тоді як податкова міліція працювала з наслідками і карала тих, хто уже порушив закон. Натомість БЕБ повинне попереджати економічні злочини, аналізуючи інформацію і діяльність платника, обсяги виробництва. Так само як ми сьогодні аналізуємо наші бази даних і бачимо, що обсяги у платника великі, а сплати немає до бюджету. Аналізуємо вхід і вихід, бачимо, що там є продукція або товари, які взагалі не стосуються його діяльності. Тоді ми запрошуємо до себе, спілкуємося і підприємство корегує свою діяльність і відповідно сплачує необхідні суми до бюджету.
Будьмо відвертими, що і бізнес у нас не “святий”. Я це кажу, як практик і людина, яка працювала в тому числі і в бізнесі, і адвокатом, і в судових органах. Якщо не буде чітких рамок і правил – буде хаос. Бізнес і сам хоче чітких правил, а також помірного податкового навантаження. Бо сама ідея бізнесу полягає в тому, щоб заробляти гроші. На сьогодні у нас податкове навантаження не маленьке і законодавство досить складне. Багато податків і зборів. Але працювати можна, якщо тримати розумне середнє навантаження. Одного місяця можна більше сплатити податків, іншого менше. Та взагалі не платити податки не можна.
ПЛАТНИКІВ ЧЕКАЄ БАГАТО ЗМІН
В нас є такі суб’єкти підприємницької діяльності, які платять до місцевого бюджету, ПДФО, зарплати, а до державного бюджету не платять взагалі. Бо законодавство дозволяє мінімізувати навантаження. Але і Мінфін бачить, в чому проблема, і законодавчий орган, і тому згідно з податковою стратегією до 2030 року буде багато змін. Вони торкнуться і схем із ФОПами, які відкриває великий бізнес, щоб сплачувати менше податків. Якщо у відсотковому відношенні, то відсотків 30 платять добровільно і сумлінно. Ще 30% – це ті, з якими потрібно працювати. Ну, і 20% – аварійних, а решта таких, яких так просто не зловиш.
– Розкажіть про перші кроки на посаді, з чого почали свою роботу?
– Оскільки я приїхала трішки раніше, на два дні, то ходила й оглядала територію. Була дуже вражена зовнішнім виглядом податкової. Ми так із помічницею стояли на мосту через річку Інгул і дивувалися, як обличчя податкової служби в області може бути в такому стані. Так уже вийшло, що були гроші і планували цей вигляд змінити, а потім почалася повномасштабна війна – гроші забрали і все залишилося в тому стані, в якому є на сьогодні. Тут ні на що поки не вплинеш.
Коли ж оглядали клумби, то побачили посіяну моркву. Тому перше, що я попросила, це вирвати її і посадити чорнобривці. Всі були дуже здивовані, бо не звертали уваги на те, що росте на клумбах. Потім взяла всі особові справи і почала вивчати кадровий потенціал, спілкувалася і вивчала, чим підрозділи займаються. І зараз комунікація з усіма нормальна, робоча, немає саботажу ні від кого.
Зараз ми намагаємося брати участь практично у всіх публічних заходах, тому що податкову культуру потрібно зрощувати. Адже багато проблем у нас в першу чергу через незнання законодавства. Зокрема, найвразливішою категорією – ФОПами. Адже середній і великий бізнес наймає аудиторів, юристів, а ФОПи практично все роблять самі. Тому ми намагаємося надавати цій категорії безкоштовні консультації простою мовою, а не так як написано в Податковому кодексі. Бо там написано дуже складною термінологією, так, що відкриєш і закриєш. Тому ми й створили телеграм-канал “Юлія Мороз | Про податки”, де розповідаємо просто про складні речі.
БІЛЬШЕ ПРИПИНЯЮТЬ ДІЯЛЬНІСТЬ І БІЛЬШЕ ПОЧИНАЮТЬ
– За інформацією команди аналітичної системи YC.Market, за перше півріччя нинішнього року в Україні припинили свою діяльність на 54% більше ФОПів, ніж за аналогічний період минулого року. А також відзначається приріст припинення діяльності компаній на 15%. Ви інформували про те, що на Кіровоградщині відкрилося більше суб’єктів господарювання, ніж закрилося, але все ж – яка тенденція щодо закриття? Чи є зростання припинення діяльності за вказаний період і наскільки? В яких сферах?
– У 2023 році було 3293 нових суб’єктів господарювання в Кіровоградській області, з них 341 юридична особа і 2952 – ФОПи. За пів року 2024-го зареєстровано майже стільки, скільки у 2023-ому за ввесь рік – 3961 суб’єктів господарювання, з них 381 юрособа і 3580 – ФОПів.
– Тобто зареєструвалося за пів року майже вдвічі більше, ніж за цілий минулий рік?
– В 2023-ому припинили діяльність 163 юридичні особи і 1560 ФОПів. За шість місяців 2024-го припинили діяльність 214 юридичних осіб 1878 ФОПів. Якщо аналізувати, то видно, що відкрилося значно більше нинішнього року, ніж закрилося. Це перманентний стан. Тому що деякі юридичні особи відкриваються на один рік роботи. У кожного своя функція. З ФОПами та сама історія.
– Що, на вашу думку, сприяє зростанню кількості підприємців в області?
– Що стосується ФОПів, то давайте будемо відвертими – Кіровоградщина, слава Богу, не прифронтовий регіон, а транзитний. 90% товарів і послуг, розраховані на кінцевого споживача. І зростання кількості ФОПів говорить про попит в області на ці товари і послуги, і про споживчу спроможність населення. А також, на мою суб’єктивну думку, відіграє свою роль і роз’яснювальна робота. Все більше людей відповідально ставляться до своєї діяльності і реєструються офіційно. Ті ж самі манікюрні салони, перукарні й побутові послуги. Раніше лише один з десять салонів мав касовий апарат. Зараз ситуація значно покращилась. Вода камінь точить.
– За перше півріччя податківцям вдалося легалізувати понад тисячу неоформлених працівників. Як працюєте над виявленням таких фактів і головне, які засоби впливу маєте на роботодавців?
– Дуже непросто. Бо зарплата в конвертах для багатьох досі – це норма. Але ж держава все одно бачить, скільки в тіні грошей, і створює необхідні інструменти, щоб їх легалізувати. Один із таких інструментів – це контрольно-перевірочна робота, під час якої ми виявляємо факти неофіційного працевлаштування, і зобов’язуємо оформити працівників офіційно. Другий інструмент – це скарги небайдужих громадян. Скарг дуже багато. Буває, що приходимо на перевірку, бачимо, що людей на підприємстві повно, але закрилися і нас не пускають нас. Тоді ми викликаємо поліцію. Поліція також обмежена законом, вона ж не може двері вибивати. Але дивимося по базі – вже наступного дня бачимо, що підприємець зареєстрував 10-15 осіб. І в нас не один такий випадок був. Я вважаю, що навіть якщо ми контрольно-перевірочну роботу не провели, але досягли потрібного результату, то це плюс. Також важливим елементом є масово-роз’яснювальна робота з платниками. Так і працюємо.
– Якщо говорити про небайдужих громадян, то чи багато звертають увагу на чеки магазинів, які не завжди є фіскальними?
– Є таке. У нас дуже винахідливі підприємці, тож деякі з них замовляють для касових апаратів таке програмне забезпечення, що візуально дуже важко відрізнити товарний чек від фіскального. Але їхній правовий статус різний. Фіскальний чек друкується за допомогою Реєстраторів розрахункових операцій або Програмних РРО й інформація передається в базу даних ДПС, із отриманих коштів підприємець сплачує податки. Такий чек має власний фіскальний номер і QR-код та приймається як доказ продажу чи послуги, зокрема, в суді. Чого не можна сказати про товарний чек, адже інформація про покупку не передається до податкового органу і може бути видалена підприємцем, щоб уникнути сплати податків. 49 покупців не звернуть увагу на чек, а 50-ий – звертає увагу і бачить розбіжності.
ДЕ НАЙБІЛЬША ТІНЬ
– Які сфери економічної діяльності найбільше в тіні та чому?
– Експорт зерна – одна з наймасштабніших сфер тіньової економіки не лише в нашому регіоні, а й по всій країні. Ще один непростий в плані тіньових схем – це ринок акцизних товарів. За підрахунками 2023 року, якщо не помиляюся, це 1% ВВП країни. Кожна третя пачка цигарок і кожна п’ята пляшка алкоголю – конрафактні. На жаль, в цьому випадку люди не думають не лише про податки, а й про здоров’я і якість продукції. Немає жодного гарантії, що виробник підробленого алкоголю використовує нормальний спирт. Якби люди бачили, в яких умовах розливають цей алкоголь, вони б задумалися. За цигарки я взагалі мовчу – чого в них тільки не крутять. На жаль, тіньова частка на цьому ринку є. Ми боремося з цим явищем разом із правоохоронними органами, але це загальнонаціональна проблема.
НАЙПОШИРЕНІШІ ПРИЧИНИ БЛОКУВАННЯ ПОДАТКОВИХ НАКЛАДНИХ
– Чи підтримуєте ви нинішній механізм реєстрації податкових накладних і чи не вважаєте, з огляду на критику підприємців, що система дає збій? Підприємці скаржаться, що непоодинокі випадки, коли одні податкові накладні проходять, інші система блокує, хоча й контрагент, і операція, і пакет документів – ті самі. Наскільки ця система прозора, автоматизована і захищена від людського втручання?
– Насправді система повністю автоматизована. Людський фактор виключений. Все, що говорять, треба ділити на 25 і кожного слухати окремо. Безпідставного блокування в принципі бути не може. Блокується, коли є розбіжності на вході і на виході. Коли платник неправильно заповнює дані. Дуже часто допускають помилки. Не відслідковують, що їхні контрагенти вчора були не в ризикових, а сьогодні в ризикових. Оцей вхідний кредит від ризикового підприємства система автоматично блокує. Коли платник подає для розблокування документи і комунікує з податковою, то, повірте, питань немає.
– І все ж, які причини блокування найпоширеніші?
– Я вивчала аналітику з цього питання, то найчастіше блокування відбувається через підміну номенклатури товару. Наприклад, коли підприємство купило одне, а продає інше. Якщо воно пояснює, що продає те, що було на складі, а те що закупило – ще не реалізувало, то накладну розблоковують. Блокується, коли велика націнка на транзитні операції, більше ніж півтора відсотки. Коли купив за одну ціну, накинув 2-3%, система автоматично блокує. Ще одна причина блокування – це заміна коду товару. Загалом із чотирьох основних причин – це ще й ризиковий контрагент, про що я вже згадувала раніше. У нас за перше півріччя заблоковано 18,6 тисяч податкових накладних. Майже на 500 млн грн ПДВ. Зареєстровано і розблоковано з них майже 12 тисяч. Відмовлено в реєстрації 1,2 тисячі податкових накладних. Головна причина – неналежний пакет документів.
Як приклад, прийшов до мене один платник, і скаржиться, що і склади в нього є, і техніка є, і люди, а податкові накладні ввесь час блокують. Ми беремо дані з бази і показуємо, що в нього на 3 тисячі гектарів лише троє найманих працівників і даних про склади і техніку немає. Він дивиться на бухгалтера, а та опускає очі. Ми кажемо, оформіть офіційно працівників, заплатіть їм нормальну зарплату, покажіть основні засоби і система нічого блокувати не буде. І таке не раз було, коли підприємець показує великі обсяги виробництва чи постачання, а зареєстрована лише одна людина.
ЯК І КОМУ ПОСКАРЖИТИСЯ
– Тобто ви хочете сказати, що у блокуванні податкових накладних винен людський фактор із боку підприємців, а не з боку податкової? Але ж як тоді пояснити кримінальне провадження стосовно посадовців податкової служби області, які вимагали з підприємців гроші за розблокування податкових накладних? Хоча це було до вашого призначення, але ви, напевне, знаєте про цей випадок. Якщо все автоматизовано, то як вони могли впливати?
– Система блокує автоматично, але рішення про розблокування приймає комісія на основі документів, які надає платник.
– Є також скарги, що в повідомленнях комісії часто немає конкретики щодо документів, яких бракує.
– Є таке в повідомленнях, я передивляюся і зобов’язую писати, що конкретно треба надати. Є гаряча лінія управління ризикових платників податків і вони повинні надавати підприємцям всю необхідну інформацію: 0522366937; 0931006425. Якщо не надають, то я є в соціальних мережах і мені можна написати у Фейсбуці й в Інстаграмі.
ВЕЛИКОГО БІЗНЕСУ НА КІРОВОГРАДЩИНІ НЕМАЄ
– На одній із зустрічей з підприємцями була озвучена думка, що всі малі підприємці загалом сплачують більше податків, ніж середній і великий бізнес. Наскільки вона обґрунтована?
– У нас в області взагалі немає великих платників. Всі такі платники – в офісі великих платників. У нас фактично середній і малий бізнес. Якщо брати до уваги співвідношення ФОПів і юридичних осіб, то це 52 і 48 відсотків відповідно. Виокремити сплату нереально, тому що ФОП на загальній системі оподаткування – це фактично юридична особа. У нас в області взагалі немає бюджетоутворюючого підприємства, тобто такого, яке сплативши податки за місяць робить загальний план.
– Тобто наші загальновідомі підприємства на кшталт “Радій”, “Ельворті” – це не великий бізнес?
– Як для області, то це великі підприємства й вони платять значно більше податків від інших, але вони не належать до великого бізнесу. Це середній бізнес.
– Наскільки ви відкриті до діалогу з підприємцями, як комунікуєте з ними і як складно до вас потрапити на прийом?
– Я щотижня по середах спілкуюся з платниками. Для цього не обов’язково записуватися, як це було раніше. Якщо людина прийшла і в мене є вільна хвилина, я завжди запрошую до себе разом зі спеціалістами, щоб не було ніяких провокацій. Якщо вони телефонують у приймальню, то я спочатку відправляю по тому напрямку, з якого у них виникли питання. Якщо питання не вирішується, то тоді вже я включаюся в розв’язання проблеми.
– Дякую за розмову. Плідного нового року на службі.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: