Ще на початку повномасштабного вторгнення в Україну воєнні експерти відзначали, що завдяки сучасним засобам зв’язку ця війна суттєво відрізняється від тих, що були раніше. Інтернет став не просто джерелом інформації й засобом сповіщення про небезпеку, а особистим фронтом багатьох українців, які долучилися до інформаційної війни, до передачі даних про переміщення ворожої техніки, пошуку людей, документування воєнних злочинів. Власне тому на окупованих територіях ворог позбавляє населення мобільного зв’язку й Інтернету. Однак у мирному житті й побуті ми стали залежніші від нього. Він дає змогу працювати, навчатися онлайн, вести бізнес, отримувати адміністративні й навіть деякі медичні послуги, не виходячи з дому або ж у будь-якому місці з покриттям. Та що наразі з якістю мобільного зв’язку й Інтернету? Як узагалі зі зв’язком та мобільним Інтернетом на периферії? Ми поспілкувалися з головами громад, представниками Держспецв’язку та одним із нардепів і з’ясували, що не всі населені пункти області сьогодні мають нормальний мобільний зв’язок, чому мобільна мережа навіть у нашій відносно мирній області працює на межі можливостей, як на Кіровоградщині її намагаються зробити менш вразливою і що змінилося в законодавстві, щоб ми з вами «залишалися на зв’язку».
Від Катеринівки, що є центром однієї з територіальних громад у Кропивницькому районі, до обласного центру – менш як двадцять кілометрів. Але майже половина сіл цієї громади потребує покращення мобільного зв’язку.
«Наша громада налічує 13 сіл. У самій Катеринівці проблем немає, але шість інших сіл потребують поліпшення мобільного зв’язку. Тому ми подавали районній владі земельні ділянки, де можна розмістити додаткові вежі мобільних операторів», – розповіла «Без купюр» сільська голова Катеринівської громади Тетяна Пучка.
За словами голови Новгородківської селищної ради Олександра Сириці, на території громади цього року планували встановити дві вежі мобільного зв’язку, навіть визначилися з земельними ділянками. Однак одна знаходиться в приватній власності, і підприємець побоюється, що під час війни такий об’єкт на території господарства може стати ціллю для ворога. Щодо іншої – оператор «взяв паузу» і поки що не поспішає зі встановленням базової станції мобільного зв’язку.
«У нас сьогодні в тій частині Новгородки, що зветься Шевченка, мобільного зв’язку одного оператора практично немає, а зв’язок від іншого – з перебоями. А там знаходиться одна зі шкіл і нам важливо забезпечити кращий мобільний Інтернет для організації дистанційного навчання», – пояснює селищний голова. – «Тому одну вежу нам потрібно в тому районі і ще одну в селі Рибчине. Тоді б ми закрили питання зі зв’язком і по лікарні, і по інших школах. Але оператори поки що мовчать».
Та й у цілому в багатьох громадах відзначають погіршення мобільного зв’язку.
«У нас невелика громада і є мобільне покриття, але останнім часом якість бажає бути кращою. Це я вам кажу і як голова, і як людина, яка користується послугами мобільного зв’язку», – зауважив міський голова Бобринця Леонід Кравченко. – «Можливо, це пов’язано з тим, що збільшилося навантаження на мережу, адже сьогодні більшість населення користуються мобільним зв’язком і досить багато – мобільним Інтернетом. У нас навіть у школах – мобільний Інтернет».
Та, як показав час, під час війни вразливими можуть бути будь-які об’єкти інфраструктури, якщо вони й не стали мішенню для ворожих ракет. Так після пошкодження на Кіровоградщині кількох енергооб’єктів і запровадження графіків відключення електроенергії навіть Кропивницький поринав у часи, коли не було будь-якого Інтернету. Зокрема, й мобільного, який раніше виручав під час проблем із домашнім. Та й просто поговорити мобільним телефоном в деяких мікрорайонах обласного центру під час знеструмлення було досить складно.
Ось, яке роз’яснення з цього приводу нашому виданню дали в Держспецзв’язку України.
«Мобільні мережі зараз працюють на межі можливостей, зокрема через пошкодження енергетичної інфраструктури України та проблеми з електропостачанням, спричинені масовими ракетними ударами росії. Окрім того, в окремих регіонах збільшилася кількість споживачів мобільних послуг за рахунок українців, які були переїхали з постраждалих від війни міст та областей. А, отже, зросло навантаження і на мобільні мережі. Оператори роблять усе можливе, щоб забезпечувати сталий зв’язок», – йдеться в коментарі Держспецзв’язку «Без купюр».
У пресслужбі також пояснили, що через тривалу відсутність електроенергії у деяких абонентів можуть зникати мобільний Інтернет або погіршуватися голосовий зв’язок. Адже мобільна мережа теж потребує живлення, а акумулятори та дизель-генератори не можуть повноцінно замінити електропостачання протягом дуже тривалого часу.
«Збільшення кількості веж мобільного зв’язку дає можливість покращити ситуацію. Оскільки збільшується зона покриття, і якщо одна вежа перестає працювати через відсутність живлення, є можливість спіймати сигнал від іншої, яка працює», – пояснюють у Держспецзв’язку.
На поширене серед населення запитання про вплив веж мобільного зв’язку на здоров’я, там запевнили, що немає жодної небезпеки й збільшення інтенсивності електромагнітного випромінювання. Оскільки все обладнання, яке використовують мобільні оператори, сертифіковане та відповідає необхідним технічним вимогам.
«Оператори стежать за тим, щоб потужність випромінювання не перевищувала гранично допустимих рівнів, встановлених санітарними нормами», – кажуть у службі.
Як повідомляють наші колеги з порталу «Гречка», керівництву Кропивницького району разом із народним депутатом України Ігорем Мурдієм вдалося знайти порозуміння з одним оператором мобільного зв’язку щодо встановлення під час війни в області кількох десятків базових станцій. Одна з них уже охоплює близько 800 жителів села Червоний Яр Аджамської громади, де раніше був поганий зв’язок або взагалі не було. За словами, голови сільської ради Тетяни Зайченко, тепер місцеві жителі можуть швидше викликати «швидку», зателефонувати «соціальному працівнику» чи й просто поспілкуватися з рідними телефоном. Ще дві вежі, які охоплять мобільним зв’язком 10 населених пунктів, до кінця року планують встановити на території Компаніївської громади.
У коментарі нашому виданню нардеп Ігор Мурдій підтвердив інформацію про встановлення додаткових веж мобільного зв’язку в області й розповів, що 22 вежі вже встановили, ще 13 – планують найближчим часом.
«Я вдячний оператору мобільного зв’язку, який під час війни пішов нам назустріч, а також громадам — за зацікавленість у покращенні мобільного зв’язку для жителів сільської місцевості й сприяння цьому. Бо важливість сьогодні цього питання складно переоцінити. Тому парламент у відповідь на нові виклики, ще у лютому підтримав зміни до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” щодо спрощення розміщення технічних засобів електронних комунікацій. Зокрема, мереж мобільного зв’язку. Це сприятиме розвитку електронних комунікаційних мереж у сільській місцевості та за межами населених пунктів, зокрема на дорогах державного значення, а також подальшому розгортанню мережі 4G і впровадженню технології 5G», – розповів депутат.
Водночас він запевнив, що спрощена процедура встановлення веж не стосується особливо цінних земель та земель оздоровчого, рекреаційного, лісогосподарського призначення. А також земель у межах зелених зон населених пунктів, територій озеленення, елементів благоустрою, спортивних майданчиків, майданчиків відпочинку та соціального обслуговування населення.
Ігор Мурдій каже, що в нашій області оператори й надалі працюватимуть над тим, щоб мобільна мережа була менш вразливою і жителі залишалися на зв’язку попри несприятливі зовнішні фактори. Але де ще в перспективі з’являться нові базові станції, не анонсує з міркувань безпеки.
Наостанок, про всяк випадок, нагадаємо кілька порад від Держспецзв’язку, як економити мобільний трафік, щоб на зв’язку залишалися не тільки ви, а й інші:
– використовуйте фіксовані мережі зв’язку завжди, тобто Wi-Fi, якщо є така можливість;
– відмовтесь від відео на користь текстових форматів;
– віддавайте перевагу текстовим повідомленням, а не дзвінкам та відеодзвінкам;
– скоротіть всі розмови до мінімуму, адже, можливо, у цей самий час хтось намагається використати мережу, щоб викликати рятувальників або швидку;
– встановіть обмеження трафіку в налаштуваннях застосунків, найменшу роздільну здатність в налаштуваннях відео на Youtube;
– вимкніть режим автоматичного завантаження медіафайлів у месенджерах: Налаштування месенджера > Дані та сховище або Медіафайли > Вимкніть опцію «Фонове завантаження» > у розділі «Через мобільну мережу» вимкніть «Автозавантаження медіа»
– якщо не працює мережа вашого оператора, скористайтесь національним роумінгом;
– завантажте всю необхідну інформацію в пам’ять смартфона або запишіть на папірці.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: