Громадська організація «Баба Єлька» відтворила за фото та зразками автентичного одягу – вбрання, взуття та прикраси, які носили жителі Кропивниччини понад сто років тому. Цю унікальну колекцію, що дозволяє не просто уявити тогочасну моду, а й помацати й приміряти 10 строїв зразка початку ХХ століття, створила команда етнопроєкту спільно з майстернями «Александрин», «ВидимоНевидимо», «Бовелич», «Шляхетний одяг», майстринею з Олександрії Оленою Мітюріною, вишивальницею Ганною Фукс, чоботарем із Полтавщини Віталієм Кисляченком.

Фото з сайту “Баба Єлька”
Про це йдеться на сайті ГО «Баба Єлька».
Учасники етнопроєкту переконані, що колекція реплік старовинного вбрання стане не просто родзинкою, а магнітом, що притягуватиме як постійних, так і нових відвідувачів етнолабораторії по вулиці Театральній у Кропивницькому.
Багаторічні експедиції, під час яких «Баба Єлька» знаходила справжні недооцінені скарби у вигляді старовинного одягу, прикрас, взуття – все це стало основою для втілення задуму – показати, як одягалися наші прабабусі й прадідусі. Щоб кожна репліка відтворювала реальну річ, з характерних для того часу матеріалів, із відповідними кроєм, вишивкою й іншими унікальними деталями.
Тепер це дозволить нарешті не просто позбутися нав’язаних радянськими клубами стереотипів про шаровари й пластмасові вінки, які носили українці, а й показати, що наші предки вміли шити якісний одяг та гарно і стильно одягатися, підбирати елегантні аксесуари та взуття. Тож команда етнопроєкту радіє, що може поділитися справжньою, а не імітованою культурною спадщиною наших предків.
“Важливо розуміти, що одяг, який вони відтворили, свідчить про те, що толк у моді знали жителі не лише в місті, а й на селі”, – йдеться в повідомленні. – “Тож як тут не згадати письменницю Оксану Забужко, яка писала «Мої предки були красиві — ворогам на подив і злість…».
У колекції можна побачити одяг літнього чоловіка; літньої жінки; чоловіка та жінки 40 років; нареченого і нареченої; неодруженого хлопця (18 років); незаміжньої дівчини (16-18 років); хлопчика та дівчинки (8 років).
За словами Світлани Буланової, співзасновниці громадської організації, за основу для строю літнього чоловіка, репліку якого пошили в майстерні «Александрин», взяли фото жителя села Катеринівка Долинської громади Андрія Ковбаси. На це фото команда звернула увагу в альбомі пані Віри Біденко 1950 р.н. під час експедиції в листопаді 2023 року.

Ліворуч Андрій Ковбаса. Праворуч – репліка оксамитового піджака. Фото з сайту “Баба Єлька”
Репліка строю літньої жінки поєднує різні елементи одягу та аксесуари зі світлин та старовинного одягу, знайденого під час поїздок у села Кіровоградської області. Основою стала сорочка з Деріївки Онуфріївської громади, яку передала на зберігання місцева жителька Раїса Пивовар (1952 р.н.). Ця сорочка, ймовірно, належала її бабусі Агафії Барліт (1898 р.н.).
Доповнили образ спідниця зі старого фото з села Бірки, утеплена юпка та очіпок за зразком із села Верблюжка Новгородківської громади.
А майстерня «ВидимоНевидимо» створила прикраси за мотивами аксесуарів Анастасії Зеленько 1939-2022 із Розумівки Олександрівської громади.
“Окрасою колекції стала сорочка, яка дуже відрізняється від інших речей за своїм кроєм. Тож ми одностайно вирішили, що репліка сорочки бабусі Агафії має бути однією з перших”, – зазначила завідувачка Етнолабораторії Світлана Листюк.
Вишивальниці Ганні Фукс знадобився місяць, щоб зробити копію цього вишуканого жіночого вбрання.

Ганна Фукс зі своїм витвором, на який надихнув оригінал в руках завідувачки Етнолабораторії “Баба Єлька” Світлани Листюк
Ідею для образу 40-річного чоловіка взяли зі світлини з села Бандурове Олександрівської громади. Реплікою цієї сорочки ми також завдячуємо Ганні Фукс. Як зразки майстриня взяла також сорочки із фондів обласного краєзнавчого музею.

Ліворуч – зразок сорочки з фондів краєзнавчого музею. Праворуч – репліка. Фото з сайту “Баба Єлька”
Репліку коралового намиста створили за зразком із фондів обласного краєзнавчого музею, а приміряла його до свого образу викладачка Економіко-технологічного інституту імені Роберта Ельворті Тетяна Жолонко.

Ліворуч – зразок із фондів обласного краєзнавчого музею. Праворуч – репліка від майстерні «ВидимоНевидимо». Фото ГО “Баба Єлька”
Керсетку створила майстерня “Александрин” на основі фото весільного одягу із села Михайлівка Олександрівської громади.

Ліворуч – Зразок керсетки із села Михайлівка Олександрівської громади (на фото ліворуч). Праворуч – репліка
Повністю колекцію дивіться за посиланням на сайті “Баби Єльки”.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: