Національна спілка театральних діячів України відреагувала на спробу керівництва обласної ради звільнити директора Кіровоградського обласного академічного театру ім. М.Кропивницького Вячеслава Вандрашека.
Сьогодні, 31 липня, вона оприлюднила заяву з цього приводу на офіційній сторінці у Фейсбуці.
“Кропивницький став місцем, до якого наразі прикуті очі всієї театральної спільноти. Що маємо на сьогодні?
Довгий час, після кількох невдалих спроб провести конкурс на заміщення вакантної посади директора-художнього керівника, область шукала людину, яка захоче очолити театр. І про ці пошуки знала майже вся театральна Україна. Знали і про те, що охочих так і не знайшлося.
Минулого року директором-художнім керівником театру (не виконуючим обов’язки, а саме директором-художнім керівником) було призначено В’ячеслава Вандрашека.
Відповідно до чинного законодавства – Закону України «Про правовий режим воєнного стану» (частина 5 ст .10). І з формулюванням, яке вказане у цьому правовому акті: «на час воєнного стану».
Відповідно до цього ж закону «Після припинення чи скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців з дня його припинення чи скасування, на посади… керівників комунальних підприємств, установ, організацій, на які особи призначені відповідно до абзацу першого частини п’ятої цієї статті, оголошується конкурс.
Граничний строк перебування особи на посаді, на яку її призначено відповідно до абзацу першого частини п’ятої цієї статті, становить 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану».
Чи скасували конкурси на час воєнного стану? Звісно, ні. І підтвердження тому – проведені конкурси на посаду керівників театрів в кількох областях.
Але відповідно чинному Закону про культуру «Орган управління оголошує конкурс на посаду керівника державного чи комунального закладу культури не пізніше як за два місяці до завершення строку повноважень керівника державного чи комунального закладу культури відповідно до контракту або впродовж семи днів з дня дострокового припинення його повноважень».
Чи є підстави оголошувати конкурс на не вакантну до припинення чи скасування воєнного стану посаду директора-художнього керівника Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театр ім. М. Л. Кропивницького? Мабуть, що ні. Для цього потрібно, аби В’ячеслав Вандрашек або звільнився сам (про що йому неодноразово натякали) або звільнити відповідно законодавству.
І для звільнення мають бути серйозні підстави. А закиди на кшталт «не наш» або «чиясь там людина» нічого спільного із чинним законодавством не мають.
За час перебування на посаді В’ячеслав Вандрашек як професійна людина і хороший менеджер зробив чимало. Про це він звітував під час пресконференції і про це ви можете прочитати у статті за посиланням в коментарях.
Тож які підстави для звільнення? Який сенс усувати людину, яка практично реанімувала театр? І яку прийняв колектив?
І чи не занадто часто стало звучати оце «не наш», «варяг» тощо? У нас наче не удільні князівства, а демократична країна. І відповідність посаді визначається не місцем народження, статтю, зовнішністю, а компетентністю і професійністю.
В останньому реченні через годину після публікації заяви йшлося про підтримку Вандрашека: “Національна спілка театральних діячів України підтримує В’ячеслава Вандрашека”.
Але через деякий час текст змінили й це речення прибрали, натомість написали: “Національна спілка театральних діячів України завжди виступає за дотримання норм чинного законодавства в питанні призначення/проведення конкурсного добору на посаду керівників театрів”.
Як повідомляв “Без купюр”, після двох невдалих конкурсів на посаду директора театру в попередні роки новий голова Кіровоградської обласної ради Юрій Дрозд вирішив провести новий конкурс, звільнивши призначеного на час воєнного стану керівника, переселенця з Херсону Вячеслава Вандрашека.
Посадовець пояснив це тим, що виступає за прозорість в прийнятті кадрових рішень і за затвердження кандидатів на сесії. Попри гарні слова, не обійшлося без скандалу. Бо Вячеслав Вандрашек заявив, що на нього вже не перший місяць тиснуть, щоб він сам пішов із посади. Хоча за доволі короткий час він не тільки поладнав із колективом, а й відзначився ефективним менеджментом.
Театр за пів року заробив більше, ніж за ввесь минулий рік, бо поставив шість прем’єр і дві театралізовані концертні програми, які глядачі зустріли “на ура” та аншлагами. Свою версію того, чому влада не стала чекати завершення війни й хоче звільнити успішного директора прямо зараз, пан Вячеслав озвучив під час брифінгу з журналістами. На його думку, нинішнє керівництво облради хоче прибрати директора, призначеного попередником, бо не вважає його “своєю” людиною.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: