Перевірка омбудсмена на Кіровоградщині виявила порушення прав людини в місцях несвободи. Вона охопила не лише СІЗО та колонії, а й психоневролочні інтернати й обласну психіатричну лікарню.
Про це повідомили на сайті Омбудсмена України.
Перевірка тривала із 18 по 20 листопада. Працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та представники громадської організації “Україна без тортур” відвідали місця несвободи Кіровоградської області.
Загалом перевірили 13 місць несвободи: державні установи “Петрівська виправна колонія (№ 49)”, “Кропивницький слідчий ізолятор”, Олександрійський районний відділ поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, ізолятор тимчасового тримання № 1 Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, Кіровський районний суд міста Кропивницький та Кропивницький апеляційний суд, Новомиргородський психоневрологічний інтернат, Олександрійський психоневрологічний інтернат, приватні пансіонати “Тепло родини” та “Допомога близьким”, медична частина № 49 філії державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Черкаській та Кіровоградській областях, Кропивницька міська медична частина № 14 філії державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Черкаській та Кіровоградській областях, комунальне некомерційне підприємство “Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради”.
Під час перевірок виявили порушення. Наприклад, відеокамери безпосередньо в приміщеннях, де проживають засуджені та ув’язнені, а також відеонагляд людьми протилежної статі.
Порушення норми площі в деяких приміщеннях, відсутність перегородок у приміщеннях лазні, розміщення ліжок поруч одне з одним. До того ж деяких засуджених та ув’язнених експлуатують, їм не платять кошти за працю.
“Окрім цього, у державній установі “Кропивницький слідчий ізолятор” є протиправна практика, що принижує гідність людини, коли під час входу працівників до камерних приміщень ув’язнених змушують піднімати руки догори. Це принижує гідність та призводить до дискримінації ув’язнених та засуджених. Слід зазначити, що під час перевірок представниками груп НПМ у 2022 році керівництву установи рекомендували припинити зазначену практику, однак відповідних заходів не вжили”, – йдеться в повідомленні на сайті Омбудсмена України.
У Кіровському районному суді міста Кропивницького приміщення конвою та камери, в яких утримують підсудних (засуджених), перебувають у занедбаному стані та не відповідають встановленим нормам площі.
У Новомиргородському психоневрологічному інтернаті під час конфіденційного спілкування підопічні розповіли, що адміністрація використовує їх особисті кошти на закупівлю будівельних матеріалів для ремонту закладу, а також меблів.
В Олександрійському психоневрологічному інтернаті четверо підопічних доглядають за тваринами на підсобному господарстві. При цьому вони проживають у будиночку охорони на фермі. З підопічними не укладали договори про працевлаштування. Жодної винагороди за працю вони не отримують. Окрім цього, один з житлових корпусів інтернату не пристосований для людей з інвалідністю та потребує капітального ремонту.
До того ж у місцях несвободи увʼязненим та засудженим надають неналежну медичну допомогу – значний дефіцит медичних працівників, неналежне документування фактів жорстокого поводження.
Як зазначили в повідомленні, “Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради” виявилася перевантаженою. Це порушує право пацієнтів на належні умови перебування. Але інших порушень тут не виявили.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: