З 1 липня в Україні, зокрема й на Кіровоградщині, діє новий стандарт напруги в електромережі — 230 вольт замість 220. Зміна обумовлена переходом до європейських підходів визначення параметрів якості електроживлення. Ціна електрики через зміну стандарту напруги не зміниться.
Про це розповіла Суспільному речниця підприємства “Кіровоградобленерго” Олена Данільченко.
За її словами, до 1 липня норма напруги в мережі була від 198 до 242 вольт. Відтепер допустимі відхилення від 207 до 253 вольт, тобто +- 10% від номінального значення,
“Запровадився новий стандарт напруги в електромережі – 230/400 вольт замість нинішніх 220/380. Це нововведення зумовлене європейським підходом до визначення параметрів якості електроживлення. В середині квітня комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, ухвалила постанову, якою передбачається зміна рівня стандартів номінальної напруги в розподільчі мережі кінцевого споживача, з 220 до 230 вольт”.
220 або 230 вольт – це фазна напруга, яку отримує споживач у розетці. А 380 чи 400 вольт – це лінійна або трифазна напруга. Її використовують на підприємствах або вдома для обладнання, яке потребує високої напруги, пояснив доцент кафедри електротехнічних систем Центральноукраїнського національного технічного університету Іван Савеленко. За його словами, зміна стандарту необхідна і для підприємств, які генерують і постачають електрику.
“Все технічне обладнання, яке подає нам енергію, виробляє, передає, трансформує розраховане на ці зміни. Ніяким чином на нього не буде це впливати. Чим зручна ця зміна для енергогенеруючих компаній – нічого не треба міняти. Всі мережі можуть спокійно використовувати ті ж самі дроти, вимикачі, захисну апаратуру. Ми інтегруємось до стандартів європейських обладнання”.
Іван Савеленко вважає, що зміна стандарту напруги не вплине на роботу електроприладів. Обладнання, яке використовують у побуті, розраховане на номінальну напругу 220, але воно буде працювати й в межах до 250 вольт.
“У нього це вписується в робочій технічній характеристиці. Тому зміна на 230 ніяким чином на його роботу не буде впливати. І це стандарт, який прописаний для всього технічного обладнання і воно ж розраховане на 220 вольт, а на діапазон напруг, і в цьому діапазоні обладнання буде працювати нормально. І це не 220-250, а вже ж давно розраховано, що напруга коливається в межах 10% і в цих межах буде обладнання працювати”.
За його словами, зміна стандарту напруги може вплинути на суми в платіжках за електрику в бік зменшення.
“Для прикладу, прилад в 2,2 кіловата при напрузі 220 вольт він буде мати робочий струм 10 ампер, при роботі цей струм буде викликати в проводах втрати. А якщо візьмемо не 220,а 230 вольт, то струм буде 9,5 ампер, це менше. Тому будемо менше платити десь на 5 %”.
Кропивничанин Володимир Пасічник у господарстві щодня використовує електроприлади. Розповів, що згідно з інформацією від виробника, для її роботи треба напруга в мережі 220 вольт.
“Коли вмикаю в розетку вольтметр і він показує 230 вольт, для приладів це трохи перевантаження. У нас стандарт – 220-240 вольт. На заході калібрована електроенергія, якщо там 220, то вона не змінюється, а у нас – стрибки бувають 240-260 вольт. Я сам заміряв, виключення і включення, то стрибок був десь до 280 вольт”.
Вища напруга в мережі може вплинути на роботу електропили, яка розрахована на 220 вольт, сказав Володимир Пасічник. Він за освітою – інженер-енергетик.
“Якщо 230, то буде обмотка грітись, тому що вона розрахована на 220, а це означає, що доведеться виробникам додати два-три витки на обмотках, бо буде ж грітись двигун”.
Доцент кафедри електротехнічних систем Центральноукраїнського національного технічного університету радить використовувати для електроприладів, у яких це визначає виробник в інструкції, стабілізатори напруги.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: