15 травня в День вишиванки в Етнолабораторії фольклорно-етнографічного проєкту «Баба Єлька» відбулася тематична виставка вишитих сорочок і не тільки. Організатори представили відвідувачам унікальні експонати, кожен з яких має особливу історію та символічне значення.

Фото Олексія Каприці
Центральним об’єктом уваги стала тактична сорочка, або “убакс”, із вишитою манишкою. Орнамент для неї запозичено з автентичної вишивки, створеної приблизно сто років тому Мотрею Коваленко з села Розумівка Олександрівської громади. Своєму чоловікові вона вишила цю манишку незадовго до того, як він пішов на фронт, – розповідають господині культурного простору Світлана Листюк, Світлана Буланова та Інна Тільнова.
З війни він так і не повернувся, а пам’ять про нього зберегла донька — Анастасія Зеленько, яка передала реліквію до Етнолабораторії. Сьогодні фрагмент вишивки став частиною сучасного військового одягу, поєднуючи традицію з реаліями сьогодення.

Фото Олексія Каприці
Іншим експонатом став давній рушник, знайдений українським снайпером у зоні бойових дій. Воїн, облаштовуючи позицію на горищі старої хати, виявив більш як триметровий рушник із домотканого полотна, прикрашений орнаментом дерева життя, зображеннями двоголових птахів та слідом від хлібини. Експонат символізує родинну пам’ять, духовну силу і зв’язок поколінь.
Вперше на виставці були представлені зразки сорочок Східного Поділля — шість вишитих сорочок з Гайворонської та Благовіщенської громад. Вони мають характерні регіональні риси, які до цього часу не експонувалися в просторі проєкту.
Протягом усього дня кураторки напрямків Світлана Листюк, Світлана Буланова та Інна Тільнова проводили екскурсії, розповідали історії експонатів і спілкувалися з відвідувачами.
Окрім ознайомлення з традицією, захід мав і благодійну мету. Відвідувачі долучалися до збору коштів на підтримку підрозділу «Сара Коннор», яким керує наш земляк Микола Кудря. Загалом вдалося зібрати 6744 гривні, які вже передали на потреби захисників.
Захід вкотре засвідчив, що українська вишиванка — це не лише естетика, а й носій пам’яті та те, що нас об’єднує.

Фото Олексія Каприці
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: