Шістнадцятирічний Олександр Волошанюк із села Соколівське Кропивницького району потрапив до сотні талановитих дітей планети. Він став одним із переможців всесвітнього конкурсу Rise, який проводить фонд співзасновник компанії Google. Що створив десятикласник Сашко та які перспективи відкриваються перед ним після такого успіху, – хлопець розповів “Без купюр”.
Олександр навчається в десятому класі кропивницького ліцею “Максимум”. Там хлопець завдяки вчителям та напрямку навчального закладу зрозумів – інформатика, а особливо комп’ютерні технології – його улюблений предмет і, можливо, покликання.
Сашко – президент навчального закладу, захоплюється лижним спортом та велосипедним, гарно володіє англійською. До всього – він ще й людина науки.
Одного разу Олександр на сайті про можливості та університети натрапив на конкурс Rise, прочитав умови й зрозумів – це якраз про нього. Адже програма шукає активістів із лідерськими якостями та всебічним розвитком.
“Конкурс проходить з 2020 року. Програма Rise заснована екс-гендиректором Google Еріком Шмідтом, який влив у цю програму мільярд доларів, та Rhodes Trust. Метою Еріка Шмідта було знайти молодих людей, які уже зараз змінюють світ на краще. Він цим самим намагається нам допомогти глобалізувати свої проєкти”.
Взяти участь в конкурсі можуть підлітки від 15 до 17 років, готові присвятити себе служінню людству.
“Я завжди захоплювався освітою за кордоном, можливостями. Особливо у США, адже там лабораторії, круглі столи, і ви бачите, як наука впроваджується в реальність, а не залишається сухою теорією”, – каже хлопець.
Він все обдумав та вирішив, що це його шанс.
“У серпні 2023 року почалася подача заявок. Перш за все, потрібно було заповнити вступну форму – дані про себе, батьків та інше. А потім ще одну, де вже розповідав про свій проєкт”.
І тут Олександр почав думати, що він може створити такого, що мало б глобальний вплив та було актуальним.
“Я зрозумів, що ми навчаємося вже три роки дистанційно. Коли повернулися до навчання, це був 9 клас, побачив, що тривогу та самі шкільні дзвінки вмикають вахтери з кількома хвилинними запізненнями. Це класно, коли урок починається пізніше. Проте сигнал повітряної тривоги – це коли кожна хвилина – на вагу золота”.
І тому Олександр розробив автоматичну систему, яка сповіщає про тривогу без запізнень. Зробити такий проєкт хлопцю допомогли глибокі знання із фізики, математики та комп’ютерних технологій.
Далі була презентація проєкту і Малій академії наук, а потім вже і конференція в Rise. Усе це було онлайн – в ZOOM.
“Уся презентація була англійською. Виходило так, що презентували свої проєкти кілька учасників. Ми могли потім ставити їм запитання, слухати аргументи. Це було навесні, потім ще один етап відбувся в червні”.
А вже 17 вересня Олександр став переможцем програми Rise.
“У нас були збори самоврядування, бо я ще й президент школи. Якось дискутую із педагогом-організатором, як покращити подальшу комунікацію. І тут приходить повідомлення. Я слухаю педагога і водночас оновлюю сторінку. Дивлюся – Rise щось написав. Там же привітання, я став переможцем. Падаю на коліна, коли вона щось розповідала про зміни в роботі. І раптом чую: “Не засмучуйся, ми щось придумаємо”. Та яке щось придумаємо, я тут став переможцем конкурсу”, – сміється Олександр, згадуючи перші хвилини після новини про перемогу.
У вересні 2025 року Олександр поїде до Лондона на саміт переможців. Де фіналісти комунікуватимуть, розвиватимуть лідерські та активістські якості. Усе оплачують організатори програми.
Тепер Олександр думає над тим, який навчальний заклад світу йому обрати після закінчення 11 класу в Україні. У пріоритеті – США, а точніше Гарвардський університет, що у штаті Массачусетс.
Проте саміт та повна стипендія Rise на навчання в будь-якому навчальному закладі світу включно з витратами на проживання – це не єдине заохочення. Олександр також отримає ноутбук або планшет, менторство та кар’єрні можливості, фінансування власних проєктів, спрямованих на розвиток громади.
У планах юнака – ніколи не забувати про Україну та всіляко підтримувати українську науку.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: