Міська рада Кропивницького увійшла до переліку міст із задовільним рівнем публічності, однак спустилася у всеукраїнському рейтингу з 13 на 16 місце, повідомляє всеукраїнська громадянська мережа “ОПОРА”.
За даними цьогорічного дослідження Кропивницький випередив вісім обласних центрів: Дніпро, Ужгород, Харків, Миколаїв, Запоріжжя, Одеса, Черкаси, Полтава. Відставання від лідера рейтингу – Івано-Франківської міської ради – становить 23 %.
У 2018 році більш публічними стали депутатський корпус і міський голова, а ось виконавчі органи міської ради – навпаки погіршили показники в цьому плані.
Найбільш сильною стороною діяльності міського голови є практики підзвітності (оцінено у 77%), яким дещо поступаються практики прозорості (63%) і відкритості (57%). У більшості випадків міський голова особисто веде прийом громадян, дотримуючись оприлюдненого фіксованого графіку. Також він активний користувач соціальних мереж, що сприяє зворотньому зв’язку з мешканцями міста, інформуванню громади про результати діяльності тощо.
Протягом 2018 року міський голова звітував про свою роботу, роботу виконавчих органів, про виконання місцевих цільових програм у форматі публічної зустрічі з громадськістю. На веб-сайті міської ради функціонує система електронних петицій, передбачена можливість подачі електронного звернення. Вже кілька років працює інструмент Громадського бюджету. У місті активно діє “гаряча лінія” для оперативного прийому та реагування на звернення громадян.
До недоліків, які негативно впливають на позицію міського голови у рейтингу публічності, належить відсутність на сайті міської ради електронної декларації про майно та статки за 2018 рік чи посилання на неї на сайті НАЗК. Остання наявна декларація датується 2015 роком. Біографічні дані міського голови оприлюднені лише частково.
У 2018 році виконавчі органи активно оприлюднювали набори даних на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних. Зокрема тут можна ознайомитися з фінансовими звітами деяких управлінь за 2018 рік. На веб-сайті міської ради публікуються проекти рішень міськради та виконкому, а також анонси засідань. Також тут розміщено інформацію про склад виконкому, біографічні довідки частини його членів. Функціонує інтернетсторінка ЦНАПу, на якому можна дізнатися години прийому спеціалістів, отримати зразки документів тощо.
На веб-сайті міськради відсутня фінансова звітність комунальних підприємств. Також при комунальних підприємствах міста не створено наглядові ради. Звіти про хід та результати відчуження комунального майна публікуються лише у звітах про виконання Програми управління комунальним майном. На порталі відкритих даних не оприлюднено перелік земельних ділянок, які пропонуються для забудови. Крім того, не вся інформація публікується у форматі відкритих даних. Через внутрішні конфлікти фактично не функціонує Громадська рада міста Кропивницького.
Зростання показників публічності депутатського корпусу Кропивницької міської ради у рейтингу відбулося завдяки вчасному інформуванню про проведення сесій та роботу комісій. Засідання міської ради та депутатських комісій транслюються у режимі онлайн на офіційному YouTube-каналі та сторінці Facebook. Також зберігаються записи сесійних засідань, їх можна переглядати у повторі. На сайті оприлюднено біографічні довідки депутатів, інформацію про те, у яких депутатських комісіях вони працюють, контактні дані, час та місце прийому громадян. У міській раді діє електронна система голосування та публікується інформація про результати поіменного голосування. У 2018 році був суттєво допрацьований Статут територіальної громади, робота над ним тривала з 2016 року.
Звіти депутатів за 2018 рік оприлюднено частково. До того ж, вони не уніфіковані, у багатьох місцевих обранців відсутня інформація про роботу у комісіях, підготовку проектів рішення тощо. На сайті відсутні дані про кількість коштів, виділених із депутатських фондів на потреби громадян.
Не опубліковані посилання на декларації депутатів та секретаря міської ради Кропивницького. На сайті є посилання на декларацію секретаря міськради за 2015 рік, хоча на сайті НАЗК оприлюднені усі документи.
За результатами моніторингу Індексу публічності міської ради Кропивницького Громадянська мережа ОПОРА виробила низку рекомендацій щодо покращення рівня публічності.
Активна фаза моніторингу тривала протягом червня-серпня 2019 року і включала в себе подання та опрацювання відповідей на інформаційні запити, аналіз контенту офіційних веб-сайтів та друкованих видань муніципалітетів, моніторингові візити та безпосереднє спостереження за роботою органів та посадових осіб місцевого самоврядування, опрацювання місцевих нормативно-правових актів.

Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: