Як відомо, вчора, 22 липня, 265 депутатів Верховної ради підтримали поправки до законопроєкту № 12414, який, на перший погляд, стосується особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану. Але в документі виявилися норми, які позбавляють незалежності Національне антикорупційне бюро та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру в розслідуванні справ топпосадовців. Ще одна суперечлива норма стосується органів прокуратури в цілому і дозволяє брати на роботу працівників без конкурсів.
Серед тих депутатів, хто голосував за скандальні правки, є й обранці, які представляють Кіровоградщину. Це депутати від фракції “Слуга народу” Олександр Дануца, Юрій Кузбит та Ігор Мурдій. А також Богдан Торохтій, який після виключення з цієї фракції, приєднався до депутатської групи “За майбутнє”.Олег Воронько, теж колишній “слуга”, а тепер член депутатської групи “Відновлення України” не голосував за законопроєкт. Інший “слуга” Олег Тарасов не був присутній на засіданні.
“…парламент обмежив виняткове право НАБУ і САП розслідувати справи топкорупціонерів. Визначати підслідність у таких справах буде генеральний прокурор. Ще один важливий пункт — генпрокурор зможе забирати будь-яке кримінальне провадження на перевірку і віддавати його іншим прокурорам для вивчення. Ще один недолік законопроєкту полягає в тому, що тепер генпрокурор і прокуратури обласного рівня зможуть наймати працівників самостійно. Зараз прокурорів набирають на конкурсах Рада прокурорів і Кваліфікаційна дисциплінарна комісія прокурорів. Тепер генпрокурор і керівники обласних прокуратур зможуть їх обходити та, за бажання, формувати групи «лоялістів»”, – пише в детальному розборі ситуації видання “Бабель”, яке поспілкувалося з незалежними юристами з цього приводу.
Вже сьогодні закон набув чинності. Пресслужба Апарату Верховної Ради України опублікувала інформацію, що його підписав президент о 23:40. Цього ж дня, 22 липня, закон встигли опублікувати в газеті Верховної Ради України “Голос України”, що означає набуття чинності з 23 липня.
Цьому передував скандал із повідомленням підозри працівниками НАБУ колишньому віцепрем’єру України Олексію Чернишову. Після чого в телеграм-каналах-мільйонниках, лояльних до влади, стартувала кампанія з дискредитації антикорупційного органу. Вони публікували маніпулятивні звинувачення в тому, що НАБУ більше “проїдає” коштів, ніж повертає державі, в одному стилі і з однаковими ілюстраціями. А також не пояснювали, що НАБУ не може повертати бюджету кошти корупціонерів без рішення судів. Проте нарікань на роботу останніх у цих публікаціях ви не знайдете.

Фото з Телеграм-каналу “Залізний нардеп”
21 липня СБУ та Офіс Генерального прокурора провели масштабну спецоперацію з затриманням набушників, пов’язаних з росією. Сама по собі вона могла б сприйматися як звичайна робота СБУ зі знешкодження російської агентури, якби уже наступного дня Верховна Рада не проголосувала за обмеження повноважень антикорупційного органу. Тож у загальному контексті це все виглядає не лише як боротьба з російським впливом, а і як заздалегідь підготовлений ґрунт для непопулярного рішення.
Саме так його сприйняло активне суспільство і вже на вечір вівторка у Києві, Львові, Одесі, Дніпрі, Луцьку, Полтаві та Тернополі відбулися акції протесту проти обмежень незалежності НАБУ і САП. Але під постом вдячності за підтримку на сторінці НАБУ у Фейсбуці учасники пишуть, що відстоюють не конкретних людей в бюро, а незалежність інституції, та визнають, що до самого органу та його роботи у них також є зауваження. Також висловлюють побоювання щодо узурпації влади.

Скрин відео УП
Також ЗМІ звернули увагу на те, що телеграм-канали “Труха Україна” (понад 3 млн підписників), “Реальна війна” (1,5 млн), “Times of Ukraine: Новини Україна” (2,5 млн), “Інсайдер UA” (2,1 млн), які завжди хвалилися своєю оперативністю у висвітленні новин, ігнорували протести проти дій влади.
Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос повідомила про “відверту дискусію” з прем’єркою Юлією Свириденко та віцепрем’єром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Тарасом Качкою.
“Висловила серйозне занепокоєння щодо останніх подій у сфері верховенства права, особливо змін, прийнятих до закону про НАБУ та САП”, – написала вона.
Підписуйтесь на нас у Facebook, Telegram, Youtube, Instagram. Сподобалася стаття? Пошир її на своїй сторінці: